Kao što već nesumnjivo znate,
UFC zvijezda i bivši prvak
Vitor Belfort više nije korisnik nadomjesne hormonalne terapije testosteronom - tretmana koji je godinama legalan pod nadležnosti Atletske komisije Nevade no masovno kritiziran. Komisija je
eliminirala ova tri neslavna slova - TRT (akronim za testosterone replacement therapy).
"Phenom" je postao lice TRT-a zbog iznimne fizičke transformacije i serije brutalnih nokauta, iako on taj uspjeh
za razliku od mnogih drugih, pripisuje napornom i predanom radu u dvoranu - a ne terapiji kojom vraća razinu muškog spolnog hormona u normalu.
Sada je Brazilac
otpao iz meča za pojas s
Chrisom Weidmanom jer mu
treba 90 dana samo kako bi se prilagodio treningu bez TRT-a.
Za rezultat ćemo se morati strpjeti, no endokrinolog
Neil Goodman tvrdi da već zna što čeka Vitora - i otprilike sve one koje je zahvatio novi zakon - a to je rekao portalu
Fightland.
"Svaki borac koji će ostati bez dozvole za TRT završit će s vrlo niskom razinom testosterona, i neće se moći natjecati, barem ne na nivou na kojem su se natjecalli do sada. Neće se moći natjecati jer njihov testosteron će pasti. Njihova mišićna masa će opasti, imat će više masnog tkiva, biti će depresivnijeg raspoloženja. Osjetit će zamor. Biti će užasno - žao mi ih je. Biti će to mizerija. Ne kažem da će svi imati ozbiljne probleme. To ovisi o tome na čemu su sve bili, na kojim su drugim lijekovima bili, koliko su uzimali."
Podsjećamo, terapija nije u potpunosti nestala s MMA scene, i još je teoretski moguće dobiti iznimku za korištenje ako se meč odvija pod nadležnosti neke druge komisije, koja (još) nije usvojila ista pravila.
Tako bi Henderson mogao dobiti zeleno svijetlo u Brazilu uoči susreta sa "Shogunom".
Foto :
Joshua Hedges, Getty Images
Ina Ferenčić