U subotu 19.10. u nedjelju 20.10. Trg bana Jelačića bit će središte
Street Workout scene: Uz najavu ova dva velika street workout natjecanja koja će se održati na središnjem zagrebačkom trgu, odlučili smo vas bolje upoznati s ovim atraktivnim sportom. S tim ciljem obratili smo se
Marku Petruniću - predsjedniku Hrvatskog saveza uličnog vježbanja.
- Kako, kad i gdje je krenulo sa street workoutom na svjetskoj razini?
Uvijek volimo naglasiti da street workout kao oblik vježbanja nije nov - zgibovi, sklekovi i ostale vježbe s težinom vlastitog tijela (i sve njihove naprednije varijacije) se rade stotinama godina. Nove su druge dvije stvari: prvo, varijacije ekstremnih elemenata spojene s posebnom koreografijom i muzikom.
Drugo, nov je taj društveni pokret koji se javio u vježbačkim parkovima, koji aktivira prvenstveno mlade ljude, ali i sve ostale, da se oforme, organiziraju natjecanja, rade promociju, postanu lideri mladih u svojoj zajednici i odvlače ih iz kafića i s kompjutora na druženje i aktivan život. Osim toga, važna je temeljna pretpostavka SW-a kako uspjeti može svatko, bez obzira tko je i od kuda dolazi. Zemlje koje su započele te aktivnosti su SAD, Rusija i Ukrajina. Početkom '90-ih godina prošlog stoljeća su dvije ekipe iz New York Cityja (Bartendaz i Beastmode) počele raditi društvene projekte i to možemo smatrati službenim početkom street workouta. Početkom 2000-ih je krenula globalna ekspanzija.
- Kad se street workout pojavio u Hrvatskoj, tko su bili pioniri i afirmatori sporta, prvi klubovi, kad je osnovan Savez?
Opet, u parkovima se i u Hrvatskoj vježba otkad oni postoje, dakle oko 30 godina. No, društveni aspekt pokreta se počeo razvijati na proljeće 2010. kad je snimljen prvi hrvatski video u street workout stilu (muzika, povezivanje raznih elemenata itd.) i kad je stvorena prva neformalna organizacija, Svetice Workout. Pioniri su dakle bili ta mala skupina entuzijasta iz ŠRC-a Svetice.
Od tada se puno toga napravilo, organizirana su natjecanja, javne prezentacije, projekti sa srednjim školama itd., a po cijeloj zemlji su se formirale nove ekipe. Kako niti jedna lokalna neformalna ekipa ne može biti zadužena za organizaciju natjecanja na državnoj razini i provedbu ozbiljnijih međunarodnih projekata kao što je npr. Svjetski street workout kup, u 12.mj. 2012. je registriran Hrvatski street workout savez.
- Koliko je danas velika i jaka ta scena? Koliko se ljudi bavi SW-om u svijetu (otprilike), a koliko u Hrvatskoj?
Scena je danas ogromna. Brojnost street workoutera u svijetu se teško može izmjeriti jer ne postoje službeni registri, no prema podacima Svjetske street workout federacije oni se broje u stotinama tisuća. U Hrvatskoj prema našim saznanjima ih ima sigurno preko 3.000. Ovdje nisu uključeni svi ostali aktivni sportaši koji koriste vježbanje u parkovima kao nadopunu treningu, a njih ima također svakim danim sve više. Upravo publike Vašeg portala, dakle boraca, u parkovima ima vrlo mnogo.
- Gdje se najbolje radi u Hrvatskoj, koji su najjači klubovi i centri?
Savez trenutno broji 27 lokalnih ekipa. Najaktivnije ekipe, ne samo u vježbačkom, nego i u društvenom smislu (organizacija natjecanja, promocija videa itd.) dolaze iz Zagreba, Rijeke, Osijeka i Pule. Volja i entuzijazam se primjećuje kod svih, no ovim putem bismo istaknuli neke koji već imaju dosta toga iza sebe: Street Brothers, Svetice Workout i Trnover Barabe iz Zagreba, RiBarz i BarCode iz Rijeke, Pula Street Workout iz Pule i Bar51 iz Osijeka. Bitno je reći kako neformalnih i vrlo entuzijastičnih ekipa ima po cijeloj Hrvatskoj u velikom broju, ali nepostojanje infrastrukture, tj. vježbačkih parkova ih koči u daljnjem razvoju. Najbolji primjer bi bio Split, pa čak i Rijeka, koji još nemaju profi parkove, ali bez obzira na to organiziraju besplatne treninge, treniraju na improviziranim konstrukcijama itd. Savez aktivno i uspješno radi upravo na mijenjanju tog nedostatka parkova.
- Imate li podršku i pomoć od lokalnih zajednica? Kako je teško doći do SW-parka/vježbališta? S kojim se sve problemima susrećete?
Uzmimo primjer Zagreba - minimalno 2.000 vježbača, a samo 5 parkova. Projekt gradnje parkova s Gradom planiramo i preko godinu dana, no tek smo nedavno dogovorili realizaciju. 2010. ili 2011., kad smo bili svjesni ovog problema, bilo bi prerano obratiti se gradskoj upravi jer nismo imali ništa iza sebe. Zato smo svo ovo vrijeme okupljali naše dragocjene volontere, radili prezentacije, natjecanja, surađivali s medijima itd. kako bismo stvorili pozadinu. Na ljeto 2013. pripremljen je projekt ''Razvoj zagrebačke mladeži kroz gradnju street workout parkova'', a koji je Grad Zagreb odobrio te će kroz male komunalne akcije svaka gradska četvrt dobiti barem jedan park. U pripremi projekta su nam pomogli mnogi, od naših prijatelja iz nekoliko Vijeća gradskih četvrti, Savjeta mladih Grada Zagreba do Ministarstva socijalne politike i mladih. Vrlo nam je drago što smo dogovorili suradnju i s dr.sc. Reneom Liscem i dr.sc. Kristinom Carevom, arhitektima sa Arhitektonskog fakulteta i kreatorima projekta Akupunktura grada, s kojima radimo na dizajnu parkova uz poštivanje svjetskih street workout standarda. Jednako važno, te parkove će karakterizirati kvalitetno krajobrazno oblikovanje, dakle logična orijentacija parka, postavljanje zelenila, puteva, raznih podloga itd., jer cilj je razvoj javnih površina, a ne samo montiranje čeličnih šipki bez određenog smisla. Pratimo situaciju u svijetu, no čak i etablirani međunarodni proizvođači street workout parkova ne uzimaju taj krajobrazni aspekt u obzir tako da bismo tu mogli biti prvi u svijetu.
Što se tiče ostalih gradova, zasad smo dogovorili gradnju parkova u Velikoj Gorici i Dugom Selu. Svakodnevno dobivamo upite iz cijele zemlje s molbom da pomognemo, no kako Savez nema svojih sredstava da gradi parkove, oslanjamo se isključivo na suradnju s gradskim strukturama (u budućnosti nadamo se i s privatnim tvrtkama koje će sponzorirati gradnju parkova, a zauzvrat dobiti trajni logotip na podlozi). Također, tu je i ljudski faktor - iako u Savezu aktivno radi 8 volontera, to je premalo da bismo dogovarali gradnju parkova istovremeno u raznim krajevima Hrvatske. Zasad se držimo one stare: polako, ali sigurno.
- Očekivanja i želje od subotnjeg natjecanja, i tko Vam je sve pomogao pri organizaciji? Želite li se nekome zahvaliti?
U subotu će biti spektakl, pravo slavlje međunarodnog street workouta. Već sad je stvorena tako pozitivna atmosfera u cijeloj zemlji da svi jedna čekaju tih 18:00h. Čak je i vremenska prognoza idealna. Što se tiče organizacije, tu prije svega želim pohvaliti naše volontere koji rade u Savezu. Oni uspijevaju u onome što teško polazi za rukom i ozbiljnijim institucijama, a to je da za budžet od 0 kn osiguraju gotovo svu potrebnu opremu, ljude, dodatne sadržaje itd. Sve je lako kad imate sredstva, a u ovom slučaju je masu ljudi trebalo uvjeriti u kvalitetu projekta kako bi se oni volonterski angažirali. Kada smo pristupali potencijalnim sponzorima, apsolutno svima se svidio koncept, ali jednostavno malo tko danas može izdvojiti novac za nešto što mu nije apsolutno nužno. Zato se ovdje želimo zahvaliti generalnom sponzoru natjecanja Polleo Sportu koji će pomoći oko financiranja većih dijelova opreme, a koji u budućnosti želi pomoći razvoju street workouta kroz gradnju toliko potrebnih parkova.
Velike zahvale idu Gradu Zagrebu, Jamnici i ProSportu, Vivatip-u radi izrade atraktivnih pehara, Posh Fantasy Bar-u u kojem će se održati službeni afer-party, Swanky Mint Hostelu koji će ugostiti inozemne natjecatelje, našim partnerima za show, Hip Hop House-u, Amazonas-u i svima ostalima koji su svojim nesebičnim trudom osigurali najbolju zabavu taj vikend za građane Grada Zagreba.
T.K.