Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

6 Pages<12345>»
Options
Go to last post Go to first unread
Him  
#41 Posted : Monday, September 14, 2020 4:42:16 PM(UTC)
Him

Rank: Advanced Member

Was thanked: 76 time(s) in 61 post(s)
Nije toliko problem prerađena hrana, nego kostantno preždreravanje ili objed od 07 do 22h i više. Koliko se bolje osjecam bez hrane to vam ne mogu opisati. najbolje mi je jesti izmedju 11 i 17 h. U jutro što god pojedem inzulin me zezne. Nisam jutarnji tip, iako volim jesti u bilo koje doba. Slušam tijelo i sada mi je bolje kada ne jedem u jutro. Više energije imam od kada postim. U prosjeku 18h traje post. Izgubio 10 kg u 2 mjeseca a da nisam pazio što jedem. Sada u zadnje vrijeme ne mješam kruh i meso nego odvojeno jedem. Meso ako se jede više sa salatom, izbjegavat kruh i meso ako je moguće. Tjeram sebe da samo jedem sezonsko voće.

Dijeta po meni samo služi da se malo odvinkeš od slatkiša ali post je najbolji način da se ne debljaš i dugoročno održivo i da konačno prestaneš preko dana misliti na hranu.

Edited by user Monday, September 14, 2020 4:49:54 PM(UTC)  | Reason: Not specified

nofrx  
#42 Posted : Monday, September 14, 2020 4:43:21 PM(UTC)
nofrx

Was thanked: 1087 time(s) in 755 post(s)
Originally Posted by: mangup Go to Quoted Post
Originally Posted by: nofrx Go to Quoted Post
ja sam isto pobornik bijele rize.

A psenica ima 2 vrste ( meka i tvrda)

Grano duro i grano tenere na talijanskom.

Grano duro je puno zdravija jer je to psenica koju su jeli naši preci
Grano tenere ima duplo veći broj kromosoma i tesko probavljiv gluten.

Preporucio bih vam da probate bijelo brasno od grano dura.
Jede se u italiji.

Pir je jako slican tom brasnu.
Jedu ga austrijanci.

kod rize je sporan arsen kojeg upija...? tvoje misljenje...?

je'l se to grana duro bijelo brasno moze nabaviti kod nas...?

kruh od pirovog brasno sam prob'o... a ono tamniji je malo... nije nesto prefin bio... opazanja oko probave nisam mog'o utvrdit jer sam se svega tada ukrk'o... nabavit cu ga opet pa vidjeti...

Moze se nabavit u nas.
Ovde u mene u gradu u lokalnom supermarketu koji ima poslovnicu u makarskoj i u splitu.
Skuplje je od obicnog brasna.

A pirovo brasno se moze naci lakse i jeftinije

Ja sam od pira i grana dura (naziva se i durum pšenica) primjetio totalni izostanak napuhivanja i sirenja u struku koji obavezno imam od klasicnog brasna

Ne utrkuj se sa konjem i ne svađaj sa budalom.
Niti ćeš konja pobijediti, niti budalu ubijediti.
mangup  
#43 Posted : Monday, September 14, 2020 5:11:26 PM(UTC)
mangup

Was thanked: 20 time(s) in 16 post(s)
ja sam isto pobornik bijele rize.

A psenica ima 2 vrste ( meka i tvrda)

Grano duro i grano tenere na talijanskom.

Grano duro je puno zdravija jer je to psenica koju su jeli naši preci
Grano tenere ima duplo veći broj kromosoma i tesko probavljiv gluten.

Preporucio bih vam da probate bijelo brasno od grano dura.
Jede se u italiji.

Pir je jako slican tom brasnu.
Jedu ga austrijanci.

kod rize je sporan arsen kojeg upija...? tvoje misljenje...?

je'l se to grana duro bijelo brasno moze nabaviti kod nas...?

kruh od pirovog brasno sam prob'o... a ono tamniji je malo... nije nesto prefin bio... opazanja oko probave nisam mog'o utvrdit jer sam se svega tada ukrk'o... nabavit cu ga opet pa vidjeti...

Moze se nabavit u nas.
Ovde u mene u gradu u lokalnom supermarketu koji ima poslovnicu u makarskoj i u splitu.
Skuplje je od obicnog brasna.

A pirovo brasno se moze naci lakse i jeftinije

Ja sam od pira i grana dura (naziva se i durum pšenica) primjetio totalni izostanak napuhivanja i sirenja u struku koji obavezno imam od klasicnog brasna

aha to je durum brasno... da, da ima toga kod nas...

Edited by user Monday, September 14, 2020 5:11:58 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Bronson0  
#44 Posted : Monday, September 14, 2020 5:32:22 PM(UTC)
Bronson0

Croatia

Was thanked: 357 time(s) in 231 post(s)

...i to da su nam ukusnije govori namirnicama zivotinjskog porijekla u prilog...

azijati jedu svasta...;)
japanci jedu najvise ribe od svih naroda... i velim bijela riza je ok kao brz i probavljiv izvor energije i sam ju udarno konzumiram...

po dalmatinakoj zagori da jelo se vecinom kukuruz, krumpir, kupus,... tu i tamo svjeze meso i suseno meso... uz more vjerojatno puno vise ribe... ali je meso bila svetinja rezervirana za vikend, blagdane i goste... znala se njegova vrijednost...

naravno da je situacija sve gora sa mladjim generacijama kad jedemo sve losiju i vise procesuiranu hranu... znaci meso puno antibiotika i hormona, zivotinje ne vide sunca niti pasnjaka, hrane ih sugavim nekim smjesama... voce/povrce tretirano do bola... a kae onda tek sa procesuiranjem istih.... i zivimo u sve neprirodnijim uvjetima... isto ne vidimo prirode niti sunca... ali eto sami si to biramo... ima po hr netaknute zemlje kol'ko 'oces, al' vecini na pamet ne pada otici tj. vratiti se zivjeti u neku licku, slavonsku, dalmatinsku vukojebinu da bi zivio u zdravijim uvjetima... nego su svi kidnuli u gradove za "lagodnijim" zivotom...
genetika je u jakoj silaznoj putanji zadnjih desetljeca modernog nacina zivljenja... vecina smo fizicki inferirorniji svojim ocevima, djedovima,... tu kod nas polako nestaju pravi krsni dinaridi... mekusci postajemo totalni... naravno vec gore spomenuta losija hrana i zivotni uvjeti... moguce i cjepiva...

kaj se tice raka znam zenu koja konzumira sirovo meso i drzi rak pod kontrolom... stroga ketogena dijeta... doduse konzumira i odredjeno sezonsko sirovo povrce...

btw i sam konzumiram sirovo meso iz ekoloske proizvodnje vecinu vremena...ok prigodno se ubijem u par kila pecene janjetine ili odojka... ;)
i sirovo meso je puno ukusnije, jestivije i probavljivije od vecine sirovog povrca pogotovo od nejestivih sirovih kupusnjaca...

i da jos jedan btw... kol'ki dio godine imas raspolozivo pravo prirodno i ekoloski uzgojeno voce i povrce...? ajde u dalmaciji jos i mozes imati veci dio godine, ali u unutrasnjosti malo teze...i opet najduze imas sirovo nejestive kupusnjace...pa se postavlja pitanje kakvo i otkud povrce, a i voce mozes nabavljati cijelu godinu... dok je sa namirnicama zivotinjskog porijekla ipak situacija laksa... meso, mlijeko, jaja, riba,... uvijek ce nekaj od toga biti dostupno...

Ja jedem previse mesa ali gledam da kupujem od ovih lokalnih mesara za koje znam da uzimaju sa sela. I ako ni na selu vise nije bajno kad tove prasce s pizzama iz pekare. Sto se tice novih generacija cini mi se da je sve vise krsnih dinarida. Meni djed sa niti 180 i 80tak kila bio bog i batina u selu, a sad si s tim dimenzijama po dalmaciji i ispod prosjeka.

Kazes da jedes dosta rize. Zanima me s cim je jedes? Razmislja sam malo smanjiti s mesom i bazirati prehranu na rizi, blitvi i salati. Sad ne znam koliko je to pametno i kako da je jedem. Planira sam samo sa soli i maslinovim uljem ali imam osjecaj da bi mi brzo dosadilo
balkanbomber  
#45 Posted : Monday, September 14, 2020 6:01:04 PM(UTC)
balkanbomber

Was thanked: 644 time(s) in 367 post(s)
Originally Posted by: Bronson0 Go to Quoted Post

azijati jedu svasta...;)
japanci jedu najvise ribe od svih naroda... i velim bijela riza je ok kao brz i probavljiv izvor energije i sam ju udarno konzumiram...

Kazes da jedes dosta rize. Zanima me s cim je jedes? Razmislja sam malo smanjiti s mesom i bazirati prehranu na rizi, blitvi i salati. Sad ne znam koliko je to pametno i kako da je jedem. Planira sam samo sa soli i maslinovim uljem ali imam osjecaj da bi mi brzo dosadilo

Japanci imaju jebeno dobru ishranu, prakticki bodybilder dijetu, ali ipak nema ni jednog Japanca iznad 180 da je misicav/ripped... svi su bucmasti cim predu tih 180cm, a ima ih velikih, pogledajte pride itd....
On je čovjek jako dobar momak!
nofrx  
#46 Posted : Monday, September 14, 2020 7:02:20 PM(UTC)
nofrx

Za meso je ključno da se jede zajedno sa salatom tj sirovim povrćem
thanks 1 user thanked nofrx for this useful post.
Him on 9/14/2020(UTC)
forpfs  
#47 Posted : Monday, September 14, 2020 8:38:01 PM(UTC)
forpfs

Was thanked: 111 time(s) in 54 post(s)

uvijek me smaralo da guglam o tim stvarima ali sad kad čitam ovaj topic ispada da radim upravo ono o čemu se piše.. minimalno dva dana u tjednu ne jedem ništa, pijem samo vodu cijeli dan.. a subotom uvijek neku mesinu sa salatom..

dan nakon posta, rano buđenje, kava, posao, mozak mi radi 300 kmh, letim pola metra iznad zemlje..

ali onda kad se vraćam u rutinu prvo obrok mora biti lakši, tipa juha
thanks 1 user thanked forpfs for this useful post.
Mate on 9/14/2020(UTC)
forpfs  
#48 Posted : Monday, September 14, 2020 8:41:37 PM(UTC)
forpfs

Was thanked: 111 time(s) in 54 post(s)

da ne pričam koliko sam se naslušao kritika o preskakanju doručka itd

nisam probao, ali mislim da bi mogao u duru tako barem tjedan

bez treninga taj tjedan

fist  
#49 Posted : Monday, September 14, 2020 10:39:38 PM(UTC)
fist

Was thanked: 1382 time(s) in 741 post(s)
Originally Posted by: forpfs Go to Quoted Post

da ne pričam koliko sam se naslušao kritika o preskakanju doručka itd

nisam probao, ali mislim da bi mogao u duru tako barem tjedan

bez treninga taj tjedan

Nije bitan broj obroka u danu nego ukupan unos makro i mikronutrijenata tijekom dana.

ksian  
#50 Posted : Monday, September 14, 2020 11:06:48 PM(UTC)
ksian

Was thanked: 1650 time(s) in 766 post(s)
Što se tiče optimalne prehrane, naravno da je dobro biti upoznat sa nutritivnom vrijednosti namirnica, ali je još bitnije biti upoznat može li neka namirnica na nas uticati loše, i u kojoj mjeri. A kako je priličan dio nas prisutnih prešao 30u, nemalo nas i 40u godinu života, definitivno je dobro dosta pažljivo obratiti pozornost na prehranu, jer je ona u principu bitnija od treninga, nema tog jakog treninga čije pozitivne rezultate loša prehrana neće poništiti.

Ali, usprkos tome što smo većinom muškarci sličnih godina, svako od nas ima različit organizam i pripadajući metabolizam, i tu je zapravo malo zlatnih pravila, nekome više odgovaraju masti, nekome ugljikohidrati, nekome mlijeko odgovara, nekome ne. Postoje brojne teorije o prehrani, ali najmudrije je pažljivo slušati svoj organizam, probati vidjeti kako naše tijelo reagira na pojedinu vrstu i količinu hrane, i izbjegavati onu vrstu hrane na koju loše reagiramo.

Za mene su ovo temeljna pravila:

- Problem broj 1. u prehrani današnjih ljudi je previše rafiniranog šećera. Čokolade, kolači, sladoledi, pudinzi...i pristojna većina nas je sklona tome, a po meni, to je najveći otrov kojeg možemo unijeti u sebe, osobno ga dobrano apstiniram, ne sad da ne stavim malo meda u čaj, ali ne kupujem čokolade, i odbijam kolače kad dođem nekome u posjet.

- veliki problem su i pekarski proizvodi, osobno nastojim kupovati raženi kruh, i preporučam svakome da proba, pada manje teško na želudac i puno duže traje od pšeničnog. Problem je samo što većina pekara miješa raženo i pšenično brašno, i zapravo bi bilo najbolje kući peći kruh.

- Velike količine mesa uzrokuju probleme sa zglobovima i tetivama. Doktor Jupidu mi je svojevremeno prvi ukazao na ovaj problem, i u potpunosti se slažem sa njime. Crveno meso treba jesti jednom ili dva puta sedmično, i to u razumnim količinama, manje od 20 dkg po obroku, pristojan T-bone je definitivno preveliko opterećenje za organizam. Neće se nama ništa desiti ako pojedemo jedan T-bone, ali, mudro je izbjegavati takva opterećenja za organizam.

- Uvijek je dobro ako možemo podijeliti dnevni unos hrane u više manjih obroka, treba jest barem 4 puta dnevno. Osobno mi je problem što često pretjeram sa ručkom, skuham za sebe i ženu, pa se znam natuć. Dalje, odgovara mi skroz lagana večera, tipa jogurt, bademi i voćka, u krevet se ne ide sit.

- Prilagodite prehranu dnevnim aktivnostima. Osobno guštam pojest pijat tripica, ali da bi ga zaslužio, trebam se naraditi, potrošiti puno kalorija na mješalici ili noseći drva.

- I konačno, najbitnije. Ne postoje nikakve revolucionarne dijete. Nikakva UN, keto, paleo ili neka peta dijeta... Postoji samo trajna disciplina i ona vrsta discipline koja nije dovoljna da bi ostali fit. Svi mi volimo jesti, ali bi sebe, svoje tijelo i svoje zdravlje trebali voliti najviše. I zato je ključno slušati svoje tijelo.

thanks 3 users thanked ksian for this useful post.
hamush on 9/15/2020(UTC), DjomlaKS on 9/15/2020(UTC), Bronson0 on 9/15/2020(UTC)
mangup  
#51 Posted : Tuesday, September 15, 2020 1:19:50 AM(UTC)
mangup

Originally Posted by: Bronson0 Go to Quoted Post

Ja jedem previse mesa ali gledam da kupujem od ovih lokalnih mesara za koje znam da uzimaju sa sela. I ako ni na selu vise nije bajno kad tove prasce s pizzama iz pekare. Sto se tice novih generacija cini mi se da je sve vise krsnih dinarida. Meni djed sa niti 180 i 80tak kila bio bog i batina u selu, a sad si s tim dimenzijama po dalmaciji i ispod prosjeka.

...ma tvoj djed je bio mozda nizi i laksi, ali je bio cvrsci, zilaviji, izdrzljivi, snazniji od svih nas tu na forumu... izuzev ak' ima nekoga starijeg od 70. godista...i tako vecina nasih djedova je bila bitno fizicki superiornija od nas svojih unuka... kao i vecina nasih oceva su fizicki superiorniji od nas... a mi tu kao vecina nekaj i treniramo,i to borilacki sportovi, teretane,.. a od nasih predaka vecina nista nikada... i dosta su cugali i pusili... barem ja to jasno vidim promatrajuci svoju generaciju kraj '80tih... i ovo sve mladje jos gore... al' taj trend je po meni nekako rapidno poceo od 70tih na ovamo... ima tu i tamo iznimki dakako...
u biti jedino smo mozda vislji i tezi tj. vecinom deblji... al' okvir... ramena, kosti, zglobovi, sake,... sve puno jace, masivnije...
evo gledam bas danas novi video od plazibata... ok mrcina je decko i bas mi je posebno drag, simpa i na mjestu tip... al' jbte kad pogledas cikatica ma to je bio kae ksian i iz prve ruke vidio i pisao od brda odvaljen tip... cista sirova snaga... il' kad gledas parlova, benesa,... ma jbte nema ljudi vise takvog kova... marciano, foreman,... uzimam za primjer "nase" borilacke sportove... ok ajde pojavi se tu i tamo neki ngannou i to jer je odrastao u kamerunu... ajde i nas stipe je jos zivuci izvorni primjerak izumirucih dinarida...;)

ne jedem bas puno rize... samo 3-4xtj. na dane treninga da se "napunim"... uz sezonsko voce i sirovi pravi med...

ne trebas smanjivati meso... meso, riba, jaja su za mene stup prehrane homo sapiensa i najnutritivnije mamirnice na zemlji... jedino treba traziti cim kvalitetniji izvor... ubaci rizu slobodno uz meso jer je lako probavljiva ili pak odvoji pa mozes eventualno neko povrce ili voce uz rizu ak' 'oces... makar velim povrce je isto diskutabilno...
sezonsko voce ja jedem vise sati odvojeno od drugih obroka...
konzumiram i dosta free range kozjeg i kravljeg mlijka, ali pustim da se na sobnoj temp. min dva pa sve tj. dana ukiseli jer mi skroz frisko tesko padne na zeludac, a ovo ukiseljeno mogu popiti 2l i apsolutno nista... i pokusavam ne mijesati vise hranu biljnog i zivotinjskog porijekla...
evo trenutni prehrambeni "rezim" ...znaci npr na dane treninga ujutro pojedem sezonsko voce i med pa nakon par sati pojedem meso... pa slj. obrok riza i med... pa onda nakon treninga obrok litra kiselog mlijeka... pa onda opet prije spavanja meso/jaja/riba...sve nabrojane namirnice iz nekih provjerenih eko izvora... sportske niti bilo kakve kakve suplemente godinama ne koristim...
na dane bez treninga ne jedem voce, med, rizu... nego npr samo mlijeko/meso/jaja... i to najcesce 2obroka, nekad 3, nekad i 1 ili niti jedan kad postim...
trenutno neki fast&feast sistem...
bio sam i samo na mesu pola godine, ali znaci bez iceg drugog, niti jedan cheat day...
trenutno mi se cesto zalomi cheat day da se ubijam u svemu dok mi ne bude zlo...;)

Edited by user Tuesday, September 15, 2020 6:53:35 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Kamatar87  
#52 Posted : Tuesday, September 15, 2020 8:37:26 AM(UTC)
Kamatar87

Was thanked: 216 time(s) in 100 post(s)

..ne trebas smanjivati meso... meso, riba, jaja su za mene stup prehrane homo sapiensa i najnutritivnije mamirnice na zemlji... jedino treba traziti cim kvalitetniji izvor... ubaci rizu slobodno uz meso jer je lako probavljiva ili pak odvoji pa mozes eventualno neko povrce ili voce uz rizu ak' 'oces... makar velim povrce je isto diskutabilno...
sezonsko voce ja jedem vise sati odvojeno od drugih obroka...
konzumiram i dosta free range kozjeg i kravljeg mlijka, ali pustim da se na sobnoj temp. min dva pa sve tj. dana ukiseli jer mi skroz frisko tesko padne na zeludac, a ovo ukiseljeno mogu popiti 2l i apsolutno nista... i pokusavam ne mijesati vise hranu biljnog i zivotinjskog porijekla...
evo trenutni prehrambeni "rezim" ...znaci npr na dane treninga ujutro pojedem sezonsko voce i med pa nakon par sati pojedem meso... pa slj. obrok riza i med... pa onda nakon treninga obrok litra kiselog mlijeka... pa onda opet prije spavanja meso/jaja/riba...sve nabrojane namirnice iz nekih provjerenih eko izvora... sportske niti bilo kakve kakve suplemente godinama ne koristim...
na dane bez treninga ne jedem voce, med, rizu... nego npr samo mlijeko/meso/jaja... i to najcesce 2obroka, nekad 3, nekad i 1 ili niti jedan kad postim...
trenutno neki fast&feast sistem...
bio sam i samo na mesu pola godine, ali znaci bez iceg drugog, niti jedan cheat day...
trenutno mi se cesto zalomi cheat day da se ubijam u svemu dok mi ne bude zlo...;)

Bez uvrede ali meni se cini da ti nemas pojma sto radis niti imas ikakav plan..😅

I zapravo mi je fascinantno s kojom lakocom netko negog savjetuje "ubaci ovo, ubaci ono" a zapravo je nutricionizam poprilicno istrazena stvar i za svakog ponaosob vrijede druga pravila koja bi trebao savjetovati upravo neki strucnjak..

Edited by user Tuesday, September 15, 2020 8:41:36 AM(UTC)  | Reason: Not specified

dr jupidu  
#53 Posted : Tuesday, September 15, 2020 8:41:58 AM(UTC)
dr jupidu

Was thanked: 3886 time(s) in 2989 post(s)
hranu treba jesti polako

ja upalim laptop i polako
nofrx  
#54 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:02:26 AM(UTC)
nofrx

Originally Posted by: dr jupidu Go to Quoted Post
hranu treba jesti polako

Ne bi trebalo gledati laptop ili tv dok se jede.
Trebas biti skoncentriran na hranu i organizam treba biti u stanju hranjenja a ne uživljen u neki film ili pucačinu.
nofrx  
#55 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:06:27 AM(UTC)
nofrx

mangup  
#56 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:21:12 AM(UTC)
mangup

Originally Posted by: Kamatar87 Go to Quoted Post

Bez uvrede ali meni se cini da ti nemas pojma sto radis niti imas ikakav plan..😅

I zapravo mi je fascinantno s kojom lakocom netko negog savjetuje "ubaci ovo, ubaci ono" a zapravo je nutricionizam poprilicno istrazena stvar i za svakog ponaosob vrijede druga pravila koja bi trebao savjetovati upravo neki strucnjak..

ma frend ja znam na koje tu nutricionisticke "planove" i "strucnjake" aludiras... al' nemam bas vremena da idem u totalne detalje... iznosim trenutni plan u kojem je fokus na cim kvalitetnije, nutritivnije, za nase tijelo najprimjereniji namirnice... i trenutno jedem sve apsolutno sirovo izuzev rize na dane punjenja, znaci i meso jedem sirovo... i osluskujem svoje tijelo, psihu, probavu, spavanje, kondiciju, snagu, libido, kožu,
"klasiku" iz nekog vise bb djira sam prakticirao godinama...
znam da bi ti smisleno izgledalo i cinilo ti se kao "strucan" plan da sam tu pokazao svoj plan iz 2007...
pa bi to 'zgledalo otprilike ovako...
ujutro zobene sa mlijekom+2mjerice wheya+ ili npr 5 pecenih jaja... i jos neki multivitamin+vit c dodatno+glutamin... 2 obrok piletina, riza, povrce,... pa onda pwm whey + glukoza+ kreatin+bcaa... onda opet piletina, riza, povrce,... vecera posni s bademima+bcaa+3 zlice ribljeg ulja, prije spavanja ZMA... eto ugrubo tak'... po zelji piletinu zamjeniti crvenim mesom ili ribom...i evo vam plan kojeg ce predloziti 99% sportskih nutricionistickih experta... i slobodno ga se drzite jer sljaka...;)
onda sam godinama vise bio okrenut paleo/lchf/ckd djiru... u glavi svih tih godina se vodim tezom o zakiseljensoti organizma i kako moram trpati ogromne kolicine povrca u sebe da bi se "otkiselio" od mesa/proteina... cak sam intenzivno promisljao i o vegeterijanstvu/veganstvu iz solidarnosti prema zivotinjama i opce prihvacenih teza oko toga da su voce i povrce ultimativno najzdravije namirnice...da bih naposlijetku istrazujuci i eksperimentirajuci dao priliku samo mesu/ribi... gram za gram meso je najpotentnija namirnica na zemlji... sto sad vecini zvuci cudno ali lako sva'ko to moze provjeriti i usporediti npr nutrijente u govedini sa npr jabukom, jagodom, kupusom, blitvom...a o iznutricama kao nutritivnim bombama da i ne pricam...
nakon tog carnivore eksperimenta sam uvidio brojne pluseve, ali i neke minuse tako da sam ubacio/vratio u pricu sezonsko netretirano, voce, sirovi med, nepasterizirano, sirovo, fermenetirano primarno kozje, ali i kravlje mlijeko, i riza... znaci sve je trenutno po nekom ajmo reci paleo protokolu izuzev fermentiranog mlijeka i rize... znaci fokus je na cim nutritivnijim namirnicama iz najkvalitetnijih mogucih izvora... nikakva procesuirana hrana niti ikakvi suplementi koje sam pio godinama... i da kao kaj sam vec napiso kombiniram to sve zajedno sa povremenim postom...i da nista od ovog nije sveto pismo da se nece u buducnosti mijenjati...
a sad ti frend slobodno mozes iznijeti svoj prehrambeni plan i argumentirati isti...
kaj se nekih eksponiranijih nutricinistickih strucnjaka tice u HR po meni jedino Anita Šupe vrijedna spomena... vani ih jasno ima masu na netu, YT i to... i kod nas ima dosta trenera/nutricionista koji slazu progame treninga i prehrane... tak' da je od sume tesko razabrati drvo tj. optimalan kvalitetan nutritivni plan...
dakako sve je bolje od klasicne prehrane koja dominira, a prepuna je junka i procesuirane hrane...

Edited by user Thursday, September 17, 2020 3:26:43 PM(UTC)  | Reason: Not specified

thanks 1 user thanked mangup for this useful post.
nofrx on 9/15/2020(UTC)
nofrx  
#57 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:25:31 AM(UTC)
nofrx

Unutrašnji organi od životinja su nesto posebno dobro.

Svaka zvijer, koja kolje plijen, jede prvo organe a mišiće jede kasnije ili ostavlja strvinarima.

thanks 1 user thanked nofrx for this useful post.
mangup on 9/15/2020(UTC)
mangup  
#58 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:34:36 AM(UTC)
mangup

Svaka zvijer, koja kolje plijen, jede prvo organe a mišiće jede kasnije ili ostavlja strvinarima.

ma to legendo...:) tebi kao vrsnom poznavatelju povijesti je sigurno poznato da su u Rimu upravo iznutrice bile najcijenjeniji dijelovi mesa... a nasa zapadna civilizacija je kao i u mnogima stvarima na krivom tragu pa je tako najcjenjenijii krti but... kaj meni dodje kao odlicna stvar jer iznutrice dobivam dzaba skoro...;)
naravno moram ponovno naglasiti vaznost cim kvalitenijeg izvora mesa... nikad ne bih konzumirao jetru niti druge organe zivotinje iz intenzivnog tova osim u krajnjoj nuzdi...zato sam i poceo postiti...ak' nemam kvalitetnu hranu onda cu radje postiti...

Edited by user Tuesday, September 15, 2020 9:50:55 AM(UTC)  | Reason: Not specified

nofrx  
#59 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:43:20 AM(UTC)
nofrx

ma to legendo...:) tebi kao vrsnom poznavatelju povijesti je sigurno poznato da su u Rimu upravo iznutrice bile najcijenjeniji dijelovi mesa... a nasa zapadna civilizacija je kao i u mnogima stvarima na krivom tragu pa je tako najcjenjenijii krti but... kaj meni dodje kao odlicna stvar jer iznutrice dobivam dzaba skoro...;)
naravno moram po ponovno naglasiti vaznost cim kvalitenijeg izvora mesa... nikad ne bih konzumirao jetru niti druge organe zivotinje iz intenzivnog tova osim u krajnjoj nuzdi...zato sam i poceo postiti...ak' nemam kvalitetnu hranu onda cu radje postiti...

Mislim da je iz tog razloga nastalo praznovjerje u mnogim primitivnim drustvima da jedenjem mozga postajemo pametniji, od srca hrabriji itd

Jer su ljudi jednostavno primjetili da pucaju od snage i zdravlja kad se nakrkaju iznutrica

Edited by user Tuesday, September 15, 2020 9:44:53 AM(UTC)  | Reason: Not specified

mangup  
#60 Posted : Tuesday, September 15, 2020 9:44:41 AM(UTC)
mangup

Originally Posted by: dr jupidu Go to Quoted Post
hranu treba jesti polako

Ne bi trebalo gledati laptop ili tv dok se jede.
Trebas biti skoncentriran na hranu i organizam treba biti u stanju hranjenja a ne uživljen u neki film ili jebacinu[/b].

😬
thanks 1 user thanked mangup for this useful post.
nofrx on 9/15/2020(UTC)
Users browsing this topic
6 Pages<12345>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.